Aydoğan A.Ş
ALANYA

Soru ve Cevaplar

Google gizliliğimi nasıl koruyor ve bilgilerimin güvenliğini nasıl sağlıyor?

Güvenliğin ve gizliliğin sizin için önemli olduğunu biliyoruz. Bunlar bizim için de önemlidir. Güçlü bir güvenlik sağlamak, bilgilerinizin güvende olduğu ve istediğiniz zaman bilgilerinize erişebileceğiniz konusunda size güven vermek bizim için öncelikli bir konudur.

Güvenliği güçlendirmek, gizliliğinizi korumak ve Google’ı sizin için daha etkili ve verimli kılmak amacıyla sürekli çalışıyoruz. Bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için her yıl güvenlik konusunda yüz milyonlarca dolar harcıyor ve veri güvenliğinde dünyaca tanınmış uzmanları işe alıyoruz. Ayrıca Google Hesap Özeti, 2 adımlı doğrulama ve Reklam Ayarları gibi kullanımı kolay gizlilik ve güvenlik araçları da geliştirdik. Konu Google ile paylaştığınız bilgilerin güvenliği olduğunda, denetim sizdedir.

Çevrimiçi ortamda kendinizi ve ailenizi nasıl koruyacağınıza ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere çevrimiçi güvenlik hakkında daha fazla bilgiyi Google Güvenlik Merkezi’nde bulabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi gizli ve güvenli bir şekilde nasıl sakladığımız ve kontrolün nasıl sizde olmasını sağladığımızla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Kendimle ilgili bilgileri Google arama sonuçlarından nasıl kaldırabilirim?

Google arama sonuçları, web üzerinde herkese açık olarak bulunan içeriğin yansımasıdır. Arama motorları, doğrudan web sitelerinden içerik kaldıramazlar. Bu nedenle, arama sonuçlarının Google’dan kaldırılması içeriğin web’den kaldırılmasını sağlamaz. Bir içeriği web’den kaldırmak istiyorsanız, söz konusu içeriğin yayınlandığı sitenin web yöneticisi ile bağlantı kurmanız ve kendisinden değişiklik yapmasını istemeniz gerekir. Ayrıca, Google’ın arama sonuçlarında görüntülenen sizinle ilgili belli bilgilerin Avrupa veri koruma hukuku uyarınca kaldırılmasını istiyorsanız lütfen burayı tıklayın. İçerik kaldırıldığında ve Google güncellemeyi dikkate aldığında, bu bilgi artık Google’ın arama sonuçlarında görüntülenmez. İçerik kaldırma isteğiniz acilse, daha fazla bilgi için yardım sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Google Arama sonuçlarını tıkladığımda arama sorgularım web sitelerine gönderiliyor mu?

Bazı durumlarda, evet. Google Arama’da bir arama sonucunu tıkladığınızda, web tarayıcınız arama sonuçları sayfasının İnternet adresini veya URL’sini de HTTP Yönlendireni olarak hedef web sayfasına gönderebilir. Arama sonuçları sayfasının URL’si bazen girdiğiniz arama sorgusunu içerebilir. SSL Arama (Google’ın şifreli arama işlevi) kullanıyorsanız çoğu durumda arama terimleriniz HTTP Yönlendireni içinde URL’nin parçası olarak gönderilmez. Bunun bazı istisnaları vardır (örneğin, pek fazla popüler olmayan bazı tarayıcıları kullanıyorsanız). SSL Arama ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. HTTP Yönlendireni içindeki bilgilere ve arama sorgularına Google Analytics veya bir uygulama programlama arayüzü (API) aracılığıyla erişilebilir. Ayrıca reklamverenler, bir reklam tıklamasını tetikleyen anahtar kelimelerle ilgili bilgileri alabilirler.